Spółdzielnia Mieszkaniowa w Przeworsku została założona przez 14 członków - założycieli, którzy w dniu 16 września 1962 roku na Walnym Zebraniu Założycielskim uchwalili Statut Spółdzielni oraz wybrali Radę Nadzorczą i Zarząd. Rada Nadzorcza składała się z 6 członków. Pierwszym Przewodniczącym Rady był Józef Kądziołka. Zarząd Spółdzielni powołano w składzie 3 członków. Pierwszym Prezesem został wybrany Stanisław Hajduk.
W dniu 13 lutego 1963 roku w Sądzie Powiatowym w Rzeszowie na wniosek Zarządu dokonano rejestracji sądowej działalności gospodarczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Przeworsku. Wpis do rejestru określa przedmiot działalności, wysokość udziałów członkowskich oraz obowiązujący członków Statut. Członkowie - założyciele utworzyli Spółdzielnię z zamiarem zaspokajania potrzeb mieszkaniowych swoich członków.
Na efekty działalności trzeba było jednak czekać do 1966 roku, kiedy to oddano do użytku pierwszy czteropiętrowy budynek mieszkalny w Przeworsku przy ul. Grunwaldzkiej o 35 mieszkaniach. Następny budynek przy ul. 1000-lecia 7 oddano w 1968 roku (65 mieszkań). Znaczny rozwój budownictwa spółdzielczego w Przeworsku przypada na lata siedemdziesiąte, kiedy powstaje cała zabudowa ul. M. Konopnickiej tj. 10 budynków mieszkalnych - 429 mieszkań oraz pawilon z lokalami handlowo - usługowymi. Budowa pawilonu była także podyktowana potrzebami lokalowymi dla rozwijającej się Spółdzielni Mieszkaniowej, która przy ul. M. Konopnickiej 15 mieści się do dnia dzisiejszego. Bilans lat siedemdziesiątych to:
Lata osiemdziesiąte to dalszy rozwój Spółdzielni Mieszkaniowej w Przeworsku oraz poszerzenie terenu działania o miasta Kańczugę i Dynów. W tym okresie wybudowano:
Od roku 1990 Spółdzielnia mogła zaciągać kredyty na budownictwo mieszkaniowe na ogólnie obowiązujących zasadach tzn. już bez żadnych preferencji. Jednak z uwagi na to, iż w 1989 roku rozpoczęto inwestycje w Przeworsku, Kańczudze i Dynowie Spółdzielnia zmuszona była podporządkować się nowym, rynkowym zasadom gospodarowania. W latach 1991-92 oddano do użytku 6 budynków w Przeworsku (osiedle Krasickiego II), 1 budynek w Kańczudze (przy ulicy Słowackiego) i 2 budynki w Dynowie (przy ulicy 1-go Maja 5 i 7). Jednak wraz z oddaniem do eksploatacji w/w budynków, z uwagi na bardzo duże koszty kredytu działalność inwestycyjna podejmowana przez Spółdzielnię na tak dużą skalę zamarła.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Główny charakter działalności odpowiada EKD-PKD 7032 i zgodnie ze Statutem Spółdzielni oraz Regulaminem Gospodarki Finansowej obejmuje w szczególności:
Organami Spółdzielni są:
Zebranie Przedstawicieli to najważniejszy organ Spółdzielni Mieszkaniowej w Przeworsku, podejmuje bowiem uchwały w kwestiach podstawowych. Rada Nadzorcza sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością Spółdzielni, a w szczególności Zarządu. Głównym zadaniem Zarządu Spółdzielni jest zaś kierowanie działalnością Spółdzielni i reprezentowanie jej na zewnątrz. Zarząd prowadzi całą operatywną działalność Spółdzielni, zajmuje się sprawami członkowskimi i pracowniczymi oraz planowaniem inwestycji.